CEJN AKTIEBOLAG - Logo

Underhållstekniker till CEJN i Skövde – CNC och El-erfarenhet

CEJN AKTIEBOLAG

Västra Götalands län, Skövde

Tidigare erfarenhet är önskad

59 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Underhållstekniker till CEJN Driftsäkerhet och Maskinteknik

Underhållstekniker med el-erfarenhet och CNC-kunskap

CEJN AB är ett multinationellt företag med huvudkontor i Skövde.

Produktionen i Skövde består bland annat av en bearbetningsavdelning med ett 50-tal CNC-svarvar och kringutrustningar, ett automatiskt stånglager samt en montering.

För att möta de senaste årens och framtida tillväxt söker vi nu ytterligare underhållstekniker med huvudsaklig inriktning mot CEJN:s bearbetningsavdelning här i Skövde.

Vi söker dig som vill vara en del av ett team som jobbar med att säkerställa en hög driftsäkerhet i CEJN:s maskinpark. Detta för att upprätthålla stabila och förutsägbara leveranser till våra kunder. Hos oss kommer du erbjudas möjligheter till personlig utveckling samt ett spännande och varierande arbete i ett utvecklande familjeägt bolag.

Arbetsuppgifter

De operativa arbetsuppgifterna består av förebyggande och avhjälpande underhåll samt hantering av förbättringsarbete, ombyggnationer och nybyggnationer av produktionsutrustning. Arbetet är mekaniskt krävande, men elektriska och styrsystemsuppgifter är också en del av vardagen.

Profil

Du är i grunden en driven och resultatorienterad person som har förmåga att tänka självständigt och ser utmaningar istället för problem. Du trivs med att arbeta i grupp men gillar också att hantera uppgifter själv och gå till rot i situationen. Du har ett gott sinne för ordning och reda samt har förmågan att säkerhetsmedvetet fullfölja och lösa olika uppgifter. Tjänsten kräver att du är serviceinriktad då du kommer ha mycket kontakt med flera olika avdelningar internt på CEJN och externt. Vid rekryteringen kommer vi att lägga stor vikt vid driv och viljan att lära dig nya saker.

Kvalifikationer

  • Underhållsteknik- eller automationsteknik-utbildning eller motsvarande erfarenhet.
  • Erfarenhet av CNC-utrustning och styrsystem.
  • Erfarenhet av hydraulisk/pneumatisk utrustning.
  • Är strukturerad och arbetar systematiskt.
  • Goda kunskaper i svenska och engelska i tal och skrift.
  • Har god datorvana.

Meriterande

  • Tidigare underhållserfarenhet av mekaniskt/elektriskt/PLC-arbete i CNC-maskiner.
  • Tidigare erfarenhet av programmering i CNC-maskiner.

Övrigt

Arbetstiden är förlagd till två-skift:

Förmiddagsvecka

Måndag - fredag 06:48–15:06

Eftermiddagsvecka

Måndag - onsdag 14:54–00:12

Torsdag 13:54–23:12

Fredag Ledig

Ytterligare information:

Kontakta Jörgen Johansson, Underhållschef, tfn 0500-499618 / +46 702 232 504 så får du mer information om tjänsten.

Din ansökan bestående av CV och personligt brev, med motivering till varför du söker tjänsten, vill vi ha senast den 2026-08-09. Intervjuer och urval kan ske löpande.

CEJN AB i Skövde utgör basen för CEJN-gruppen. Här sker utveckling, produktion och marknadsföring av snabbkopplingar för tryckluft, hydraulik och vätskor. Försäljningen utgörs till 85 % av export till ett 25-tal länder i huvudsak via våra 19 försäljningsbolag. CEJN-gruppen har totalt 800 anställda, varav drygt 525 i Skövde.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Opinionen - SCB:s opinionsmätning juni 2026 – Socialdemokraterna tappar
    Tors, 4 jun 2026 - 14:35
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30
  • Rabattkod - Upp till 25% rabatt på upplevelser till mamma – Fira mors dag med Live it
    Tis, 26 maj 2026 - 12:00
  • Tips - Skapa en professionell hemsida med AI – därför byggde jag Deffe.com
    Tis, 19 maj 2026 - 22:28
  • Kommun - ödeshög kommun – fakta & statistik
    Tis, 19 maj 2026 - 00:35